Projektowanie czasopism / magazynów

OKO GRAPhia to profesjonalne studio graficzne specjalizujące się w projektowaniu czasopism, magazynów i innego typu wydawnictw na terenie całej Europy. Do każdego projektu podchodzimy z pełnym zaangażowaniem zwracając szczególną uwagę na poprawną typografię, interesujący układ graficzny, dobór zdjęć lub innych elementów graficznych. Naszą znajomość trendów graficznych, rynku, materiałów oraz najnowszych rozwiązań poligraficznych przekładmy na oryginalne, doskonałe pod względem artystycznym projekty magazynów, czasopism i gazet.

Magazyn / czasopismo

Nie zawsze gazety i magazyny wyglądały tak jak dzisiaj. Początki prasy to pisma pełne stron z dużą liczbą wyrazów i krzyczącymi tytułami. W nich ilustracje należały do rzadkości. Dopiero era komputerów sprawiła, że dziś przyswajamy informacje w zupełnie inny sposób. Aby nasze oko zatrzymało się na jakiejś treści na dłużej, trzeba je zwabić czymś atrakcyjnym. Obok tekstu mamy więc zdjęcia, wykresy, infografiki i ramki. Ale pomimo tych zmian, wciąż najważniejszym elementem przy graficznym tworzeniu gazet pozostają słowa.

Typografia w projektowaniu czasopism

Litera jest cegiełką, na której zbudowany jest każdy tekst. Jej kształt jest efektem zmysłu artystycznego twórcy czcionki. Czcionek i fontów są niezliczone ilości. Wybór odpowiednich nie jest wcale prosty. Niektóre, z pozoru, wydawać się mogą bardzo do siebie podobne. Jednak zastosowane na stronie w różny sposób zaczynają pełnić różne rolę. Dobór odpowiedniej czcionki ma ogromne znaczenie gdyż to ona ma decydujący wpływ na czytelność tekstu.

Czytelność tekstu jest najistotniejszym elementem opracowania magazynu. Oznacza to taki dobór wszystkich parametrów typograficznych, by odbiorca mógł odczytać tekst szybko i bez problemów.

Typografia istnieje wszędzie tam, gdzie pojawia się skład tekstu. Otacza nas świat wypełniony słowem drukowanym uzupełnianym przez obraz - ilustrację. Każde zadanie projektowe zwiera w sobie rozwiązywanie problemu relacji zachodzących pomiędzy ilustracją a typografią. Treść umieszczana na stronach w sąsiedztwie zdjęcia lub ilustracji powinna zostać przez czytelnika po prostu przeczytana i zrozumiana. To z pozoru proste zadanie może okazać się przyczyną wielu problemów, o których istnieniu profesjonalni graficy, muszą nie tylko wiedzieć, ale także umieć je rozwiązywać. Jeśli treści komunikatu zostanie nadana zła forma typograficzna, wówczas umieszczenie go na stronie czasopisma, straci sens.

Okładka magazynu

Okładka każdego czasopisma jest jego wizytówką, ma wyróżniać i zachęcać do kupna. Okładka zdaje się być jedynie dodatkiem do czasopisma. Znają Państwo to powiedzenie: „nie oceniaj książki po okładce”. Bardzo mądra rada. Niemniej okładka jest dla czasopisma równie ważna jak treść w nim zawarta. Szczególne znaczenie ma to w dzisiejszych czasach, gdy na rynku można znaleźć tysiące tytułów. Okładka staje się w tym momencie jedną z najważniejszych reklam czasopisma. Trzeba na niej umieścić takie informacje, które przyciągną czytelnika. Wyróżnią Państwa publikację spośród tysięcy innych.

Jednak magazyn czy też czasopismo to nie tylo atrakcyjna okładka. Dobrze zaprojektowany magazyn od pierwszej do ostatniej strony powinien łączyć się w jedą spójną, logiczną, czytelną i estetycznie wyglądającą całość.

Format papieru

Przed przystąpieniem do pracy nad jakimkolwiek projektem musimy określić format naszego projektu. Wybór formatu może okazać się rozwiązaniem kluczowym dla całości naszej pracy, gdyż inaczej musi zostać zaprojektowany materiał tekstowy ilustracyjny dla formatu pionowego, inaczej dla poziomego lub kwadratu.

W czasopismach dominuje format pionowy. Format poziomy i kwadratowy stosowany jest rzadziej. Wykorzystywany jest w książkach dla dzieci lub akcydensach. Pionowy prostokąt jest formatem najwygodniejszym ze względów ekonomicznych (wykorzystanie podstawowych formatów arkuszy papierów) i funkcjonalnych. Publikacje w takim formacie są wygodniejsze w użyciu, dobrze się je trzyma w ręce, można też jednym, szybkim spojrzeniem ogarnąć zawartość obu sąsiednich stron.

Proces tworzenia czasopisma

Każdy projekt traktujemy indywidualnie, gwarantuje to niepowtarzalność jego wyglądu. Dlatego bezpośredni kontakt z naszymi klientami stanowi podstawę naszej pracy. W czasie osobistej rozmowy ze zleceniodawcą staramy się zebrać jak najwięcej informacji dotyczących przyszłego projektu.

Zdaża się że ze względu na odległość osobisty kontakt z klientem jest niemożliwy. Daltego istnieje możliwość kontaktu z nami przy pomocy e-maila, skype'a lub też drogą telefoniczną.

Aby stworzyć publikację, z której będziesz naprawdę dumny, musimy dowiedzieć się wszystkiego, czego oczekujesz. Musimy znać nie tylko cel realizacji, ale przede wszystkim dobrze poznać twoją dzialalność.

Przed rozpoczęciem pracy nad czasopismem należy przygotować:

- teksty
- zdjęcia lub ilustracje


Zdjęcia powinny być dostarczone w rozdzielczości 300dpi. Jeżeli nie posiadasz zdjęć możemy wykożystać zdjęcia z własnych zasobów, istnieje też możliwość ich kupna z internetowych banków zdjeć. Możemy też wykonać zdjęcia specjalnie dla potrzeb danego projeku. Z chęcią możemy zająć się zilustrowaniem twojej publikacji.

Po otrzymaniu wszystkich materiałów i informacji możemy rozpocząć pracę nad projektem. Proces tworzenia rozpoczyna się od idei na podstawie której powstają pierwsze szkice.

Ekperymentujemy z papierem, liternictwem, kolorem i formą staramy się mieszać różne techniki aby uzyskać niespotykany i oryginalny efekt.

Pracę nad zleceniem kończymy tylko wtedy kiedy zleceniodawca jest wpełni zadowolony z projektu i zaakceptuje jego końcowy efekt.

Nasze ceny

Indywidualne podejście do każdego zleconego projektu wymaga od nas elastyczności cenowej. Staramy się zadowolić zarówno duże korporacje, małe firmy i organizacje czy też osoby prywatne.

Zawsze z góry ustalamy z naszymi klientami cenę za dany projekt. Ilość szkiców czy długość trwania projektu nie ma wpływu na z góry ustaloną cenę. W przypadku dużych (długotrwałych) projektów możemy poprosić zleceniodawcę o zaliczkę.

Aby dowiedzieć się o cenach naszych usług wypełnij formularz wyceny. Skorzystania z formularza jest bezpłatne i nie zobowiązuje do skorzystania z naszych usług.

zapytaj o cenę »»